TYVEK – ubrania z papieru?
Szyjemy z niego kurtki, inni robią torby czy buty. Pozornie przypomina papier. Można na nim również pisać i drukować oraz go gnieść. Ale to nie papier. Tyvek, to włókna polietynowe łączone pod wpływem temperatury i ciśnienia.
Łącząc najlepsze cechy papieru, folii i tkaniny, Tyvek® jest lekki, ale nadal silny, a jednocześnie oddychający, odporny na działanie wody czy na szeroką gamę niebezpiecznych materiałów oraz na darcie.
Włókninę Tyvek odkrył w 1955 roku badacz Jim White, który widział puch polietylenu wychodzący z rury w laboratorium doświadczalnym DuPont. Ale dopiero w 1967 w USA otworzono pierwszą linię produkcyjną z opakowaniami medycznymi i odzieżą ochronną.
Kilka lat później, w 1976 roku dom mody Fiorucci wydał całą kolekcję ubrań z Tyvek. Od tej pory Tyvek cieszy się rosnącym zainteresowaniem projektantów, którzy tak jak American Apparel, włączają ubrania wykonane z tego materiału do swoich kolekcji.
W 1988 DuPont powstała druga linia produkcyjna, ale tym razem w Europie, w Luksemburgu. 2 lata później Tyvek znalazł zastosowanie w budownictwie, jako membrana oddychająca zapewniająca izolację budynku.
Tyvek podbija świat. Nawet przedmioty codziennego użytku zaczynają być z czasem produkowane z tego materiału, tak jak w 2005 roku firma Dynomighty wprowadziła portfel wykonany z jednego arkusza Tyvek.
Niesłabnąca popularność i właściwości Tyvek przyciągają kolejnych projektantów sięgających po ten materiał, tak jak Michała Łojewskiego – grafika i współzałożyciela marki UEG (Usa e Getta – czyli zużyj i wyrzuć) czy Agnieszkę Sukiennik, która w 2012 roku przygotowała kolekcję 11 modeli z Tyvek, zaprezentowanych na ulicach Warszawy.
Materiały na bazie Tyvek stosuje się jako warstwę ochronną w sterylnych opakowaniach, w tym w jednorazowych strzykawkach.
Duże arkusze Tyvek są używane do owijania budynków, aby zapewnić barierę powietrzną pomiędzy zewnętrzną obudową struktury i ramą, izolacji etc.
Z Tyvek jest też szyta odzież z uwagi na wysoką trwałość i łatwość czyszczenia.
W Nowej Zelandii robiono z Tyvek prawo jazdy, a w Kostaryce i Haiti banknoty.
Ale Tyvek, to również ultralekkie plecaki i torby, etui na CD, koperty kurierskie, buty, portfele, składane plany miast, lampy, parawany czy opaski na ręce, które są wykorzystywane podczas festiwali, konferencji i różnych wydarzeń.
Niesamowite właściwości Tyvek powodują, że ten materiał wzbudza zainteresowanie wśród artystów i projektantów, którzy ciągle znajdują dla niego nowe zastosowania.
www.youtube.com
Autor: Katarzyna Cielecka